Електробезпека

Перевірте свої знання про електробезпеку у тесті "Безпека понад усе": http://loe.lviv.ua/ua/testing

Смертельне не тільки селфі на вагоні поїзда: легковажність з електрикою може коштувати життя у будь-якому місці!

«У Жидачівському районі поплатились життям двоє молодих чоловіків (33 і 38 років), які отримали смертельне ураження електрострумом під час спроби крадіжки проводу з діючої лінії електропередачі», «18-річну львів’янку вдарило струмом під час селфі на даху потяга», «3-річного хлопчика на Золочівщині вбило струмом від старої пральної машини»…

Ми ж не крадемо дроти, не робимо фото на даху вагонів, не пхаємо нічого в розетки, як це можуть зробити діти — чого тоді боятися, думаємо ми?

А боятись є чого. Адже легковажність зі страшною силою — електрикою — в будь-якому віці може коштувати життя. Щороку в Україні від ураження струмом гине до двох тисяч людей.

Так, минулоріч у Перемишлянському районі загинув 21-річний юнак під час роботи із бетономішалкою; струмом вбило 26-річного чоловіка на Турківщині, який виконував електрозварювальні роботи; в Городоцькому районі помер 35-річний місцевий житель, який в будинку виконував монтаж вагонки. А на сусідньому Закарпатті підлітка вбило струмом, коли він намагався самостійно полагодити електроінструмент.

Це ще раз доводить, що в будь-якому віці та будь-якому контакті з електроенергію життєво необхідно дбати про особисту безпеку, дотримуватись правил безпеки не лише самому, а й застерігати інших.

Пам’ятайте, що на вулиці електрика майже завжди поруч і контакт із нею може закінчитись трагічно!

• Заборонено підніматись на опори ліній електропередачі, відчиняти двері і проникати в приміщення електроустановок, втручатись в їхню роботу, накидати чи наближати до струмопровідних частин сторонні предмети.

• Заборонено рибалити, розпалювати вогнища, спалювати суху траву, вилазити на дерева поблизу повітряних ліній електропередачі та електрообладнання, діставати будь-які предмети, що застрягли між проводами.

• Заборонено садити дерева, складати дрова чи інші легкозаймисті матеріали під проводами повітряних ліній електропередачі.

• Заборонено самостійно зрізати гілки і дерева, які можуть впасти на проводи повітряних ліній електропередачі.

• Заборонено проводити земляні роботи в охоронних зонах кабельних ліній.

• Заборонено проїжджати машинами і механізмами, що мають загальну висоту більше 4,5 метра, під проводами ліній електропередачі.

• Заборонено підходити до обірваного дроту повітряної лінії, який лежить на землі чи звисає з опори, ближче, ніж на 8 м. Якщо з тих чи інших причин людина опинилась ближче, ніж на 8 метрів до обірваного проводу, необхідно відходити на безпечну відстань, переміщуючи ступні ніг по землі і не відриваючи їх одну від одної.

Якщо Ви помітили обірвані проводи лінії електропередачі, відчинені двері трансформаторних підстанцій, або як сторонні особи проникають в приміщення електроустановок чи піднімаються на опори, необхідно терміново повідомити «Львівобленерго» за телефоном: 0-800-30-15-68 (цілодобово, безкоштовно).

Вдома правила безпеки не менш актуальні!

• Заборонено доторкатися до дротів, ізоляція яких ушкоджена, користуватись зіпсованими вимикачами, розетками та вилками; витягати за шнур вилку з розетки; вставляти в розетку сторонні предмети.

• Не залишайте ввімкненими в мережу електроприлади, коли ними не користуєтесь або ідете з дому. Може статись коротке замикання, і, як наслідок — пожежа!

• Заборонено витирати електроприлади, розетки та вимикачі мокрою чи вологою ганчіркою, доторкатись до електроприладів мокрими руками, коли вони ввімкнені в електромережу.

• Не затискайте електропроводи дверима, віконними рамами; необхідно стежити, щоб дроти не потрапляли під ніжки столів та стільців; не можна прикріпляти електропровід до труб опалення, водопровідних, каналізаційних мереж та що-небудь вішати на електропроводку. Адже ізоляція проводу може пошкодитись.

• Необхідно чітко дотримуватись інструкції, коли користуйтесь електроприладами, а ремонтувати їх можуть виключно фахівці!

• Не можна застосовувати домашні електроприлади в сирих приміщеннях.

• Перша дія, яку потрібно зробити, коли помітили, що з приладу йде дим, видно іскринки чи чути запах плавленої пластмаси — це вимкнути прилад з електромережі. Якщо біля розетки горить, і неможливо вимкнути, то потрібно відключити вимикач — він розташований біля лічильника.

Запам’ятайте гарячі телефони!
• Кол-центр «Львівобленерго»: 0 800 30 15 68 (цілодобово, безкоштовно)
• Служба порятунку (пожежна охорона) — 101

Батьки! Не забувайте щоденно нагадувати дітям правила безпечного користування електроенергією.

Що слід робити, якщо людина потрапила під напругу?

Якщо людина уражена електричним струмом, необхідно:

швидко звільнити потрепілого від дії електричного струму, оскільки від тривалості такої дії залежить важкість електротравми, в той же час діяти обережно, щоб не потрапити самому під дію струму. Найбезпечніший спосіб — вимкнути електроустановку, до якої торкається потерпілий за допомогою вимикача, рубильника чи іншого комутаційного апарату. 

У разі відсутності такої можливості, необхідно (Увага! При напрузі до 1000В!):

  • Перерубати провід, який торкається людини, сокирою або лопатою з сухим дерев’яним держаком.
  • Відкинути провід палицею, дошкою чи будь-яким іншим сухим предметом, що не проводить електричний струм. При цьому бажано ізолювати себе від землі, ставши, наприклад, на сухі дошку, пальто чи гумову підстилку.  
  • Відділити потерпілого від струмопровідних частин, відтягнувши його за одяг, якщо він  сухий та відстає від тіла. При цьому слід уникати дотику до металевих предметів і відкритих частин тіла потерпілого.
  • В крайньому випадку, коли необхідно доторкнутись до тіла потерпілого, потрібно одягнути діелектричні рукавички або обмотати руку сухим одягом.

Увага! Звільняючи потерпілого від дії електричного струму, слід діяти однією рукою.

Після усунення дії електричного струму, потерпілому слід надати першу допомогу,  попередньо викликавши „швидку допомогу”, а також повідомити про випадок кол-центр Товариства 0-800-30-15-68 (номер телефону кол-центру також є на дверях електроустановки, або ж його знають диспетчери служб 101, 102, 103).

Надання першої допомоги потерпілому починається з моменту звільнення його від дії електричного струму. Необхідні заходи першої допомоги —  підтримання основних життєвих функцій потерпілого до прибуття медперсоналу. Після того, як потерпілого звільнили від дії електричного струму його кладуть на спину та з’ясовують чи є дихання і пульс. У разі необхідності проведення штучного дихання та масажу серця:

  • Якщо допомогу надає одна особа, то на кожні два вдихання необхідно проводити 15 натискань на грудну клітку. За хвилину потрібно зробити не менше 60 натискань та 12 вдувань.
  • Якщо допомогу надають дві особи, то співвідношення дихання-масаж становить 1:5, тобто після одного глибокого вдування роблять п’ять натискань на грудну клітку.
  • Дітям від 1 до 12 років масаж серця  роблять однією рукою, в хвилину  від 70 до 100 натискань, а дітям до 1 року  —  від 100 до 120 натискань у хвилину двома пальцями (вказівним та середнім) на середину грудини або великими пальцями обох рук.
  • Штучне дихання та зовнішній масаж серця необхідно робити до відновлення самостійного дихання та діяльності серця в потерпілого або до його передачі медичному персоналу.

Якщо немає можливості викликати медичний персонал, необхідно забезпечити транспортування потерпілого до найближчої лікарні. Перевозити людину можна лише за умови стабільного пульсу та дихання.

Пам'ятайте! При звільненні від дії електричного струму і наданні першої допомоги потерпілому дорога кожна секунда!